Kontakt

08-662 58 84 (tel. tid tis–sön kl 11.30–17)
info@thielskagalleriet.se

Bokningar
08-662 16 10 (tel. tid tis och fre kl 10-16)
adam.korpskog@thielskagalleriet.se

Press
0708-456087
08-662 16 79
sophie.allgardh@thielskagalleriet.se

Butik och webbshop
08-662 38 39
cecilia.rainer@thielskagalleriet.se

Besöksadress
Thielska Galleriet
Sjötullsbacken 8
Kungliga Djurgården, Stockholm

Postadress
Thielska Galleriet
Sjötullsbacken 6-8
115 25 Stockholm


Faktureringsadress
Stiftelsen Thielska Galleriet
Sjötullsbacken 6-8
115 25 Stockholm

Digital faktureringsadress (för fakturor i PDF-format)
inbox.lev.852851@arkivplats.se

Organisationsnummer
‍802005-9245


Personal

Åsa Cavalli-Björkman
Museichef
08-662 06 20
asa.cavalli-bjorkman@thielskagalleriet.se

Sophie Allgårdh
Intendent
Press | Program | Konferens
0708-456087 | 08-662 16 79
sophie.allgardh@thielskagalleriet.se

Andreas Bertman
Utställningskoordinator
08-662 15 54
andreas.bertman@thielskagalleriet.se

Adam Korpskog
Museipedagog
Bokningar | Värdskap
08-662 16 10
adam.korpskog@thielskagalleriet.se

Cecilia Rainer
Digital kommunikatör
Administration | Kommunikation | Butik
08-662 38 39
cecilia.rainer@thielskagalleriet.se

Samuel Smith
Koordinator
Fastighet | Säkerhet
08-662 29 15
samuel.smith@thielskagalleriet.se

Museivärdar

Clara Bylund
Museivärd
08-662 58 84
clara.bylund@thielskagalleriet.se

Amanda Hansell
Museivärd
08-662 58 84
amanda.hansell@thielskagalleriet.se

Katja Kazantseva
Museivärd
08-662 58 84
katja.kazantseva@thielskagalleriet.se

Anton Lind
Museivärd
08-662 58 84
anton.lind@thielskagalleriet.se

Anna Ottosson (tjänstledig)
Museivärd
08-662 58 84
anna.ottosson@thielskagalleriet.se

Emina Pacavar
Museivärd
08-662 58 84
emina.pacavar@thielskagalleriet.se

Otto Ruin
Museivärd
08-662 58 84
otto.ruin@thielskagalleriet.se

Jenny Zackrisson Andersson
Museivärd
08-662 58 84
jenny.zackrissonandersson@thielskagalleriet.se 

Konstpedagoger
Maria Ahlsén, Cecilia Gottfridsson, Liselott Kåghedotter, Carl Tiberg


Styrelse

Mats Lindberg, ordförande
Gabriel Karlberg, skattmästare
Viktoria Walldin, ledamot

Läs mer


Thielska Galleriets vänner

Thielska Galleriets Vänner bildades 1978 med syfte är att stödja Thielska och som medlem gör du en viktig insats för museet. Läs mer

vanforening@thielskagalleriet.se